Lymská Borelioza
Lymská borelióza je bakteriální onemocnění vyvolané Borrelia burgdorferi ,které se přenáší převážně klíštětem obecným, někdy i jinými druhy krev sajícího hmyzu (hlavně komáři, blechy, muchničky). Nákazou jsou nejvíce ohroženi lidé, kteří často a dlouhou dobu pobývají v listnatých lesích, v prázdninových táborech, nebo sezónní lesní pracovníci v místech, kde je větší pravděpodobnost setkání s klíštětem. Pouze malá část nakažených lidí však onemocní klinickými příznaky boreliózy.
CO JE PŘÍČINOU LYMESKÉ BORELIÓZY
Lymeská nemoc je vyvolána spirálovitou bakterií (spirochetou) Borrelia burgdorferi. Původcem v Evropě však není jen Borrelia burgdorferi, ale i nově objevené druhy Borrelia garini a Borrelia afzelii.
Borelie cirkulují mezi divoce žijícími zvířaty (hlodavci, lesní zvěří) v určité geografické oblasti a přenáší je především klíšťata. V přenosu se však mohou uplatnit i některé druhy krevsajícího hmyzu.
Infikována mohou být všechna vývojová stadia klíšťat (larvy, nymfy a dospělá klíšťata); všechna sají krev na člověku a mohou tudíž infekci přenést. Kromě člověka mohou být postiženi ptáci, psi, koně, dobytek.
Spirochety pronikají do hostitele kůží v místě přisátí klíštěte. Čím déle klíště nebo jeho vývojové stadium saje krev, tím je větší možnost přenosu borelie.
KDE JE RIZIKO INFEKCE
Klíšťata žijí v travnatých, křovinatých a lesních porostech. Rizikové oblasti jsou listnaté nebo smíšené lesy, lesoparky, ale i městské parky. Promořenost klíšťat borelií v jednotlivých oblastech kolísá. Přírodní ohniska nákazy jsou po celé České republice. V některých lokalitách je infikováno až 25 klíšťat ze 100 vyšetřených.
JAKÉ JSOU PŘÍZNAKY ONEMOCNĚNÍ
Lymeská borelióza má časné a pozdní stadium onemocnění.
V časném stadiu je:
typickým příznakem pomalu se šířící červená skvrna, zvaná erythema migrans, která se objeví v místě přisátí klíštěte. Skvrna se kruhově zvětšuje a mívá ohraničený lem s výbledem uprostřed; je obvykle větší než 5 cm. Může se vytvořit během několika dní po přisátí klíštěte, ale také až za několik týdnů. Nejčastější inkubační doba je 7 - 14 dní. Erytém se objevuje asi u 80 % pacientů
časným příznakem může být také horečka, třesavka, bolesti ve svalech, únava. Tato fáze může připomínat chřipkové příznaky. Protože přisátí klíštěte nevede vždy ke kožním projevům, tyto symptomy jsou varujícími u osob pobývajících v přírodním ohnisku
u dětí, méně často u dospělých, se někdy nalezne na kůži ušního lalůčku, nosu, na prsní bradavce nebo na šourku po přisátí klíštěte modročervený uzlík 1 - 5 cm velký, který může být provázen zduřením příslušných mízních uzlin. Někdy se objeví i za několik týdnů až měsíců
po několika týdnech, většinou však ne déle než za 3 měsíce, se mohou vyskytnout různé projevy postižení nervového, kardiovaskulárního a kloubního systému. Nervové příznaky zahrnují bolesti hlavy, ztuhlost šíje, poruchy citlivosti a hybnosti, obrny
JAK SE LÉČÍ LYMESKÁ NEMOC
Velmi důležitá je včasná diagnóza, protože léčba antibiotiky v prvém stadiu bývá velmi účinná a může zabránit rozvoji pozdní formy onemocnění. O nasazení antibiotik rozhoduje lékař a je třeba respektovat jeho pokyny, zejména co se týče délky podávání antibiotik. Léčbu předčasně neukončovat, i když příznaky, např. zarudnutí kůže, vymizí.
JAK SE CHRÁNIT
Očkovací látka není zatím dostupná, proto se musíme před klíšťaty chránit.
nosit světle barevné oděvy, pokud možno s dlouhými rukávy
používat repelentní prostředky proti klíšťatům, postřik oděvu nebo kůže, které jsou k dostání v drogeriích nebo v lékárnách.
po návratu domů se převléknout, oděv vytřepat a prohlédnout celý tělesný povrch.
denně kontrolovat naše domácí miláčky (kočky, psy), zda nemají klíště
co nejdříve odstranit přisátá klíšťata
při odstraňování klíšťat zabránit potřísnění kůže či spojivek střevním obsahem klíšťat.
DOPORUČENÍ
před manipulací s klíštětem je nutné místo dezinfikovat, nejlépe Jodisolem, event. Jodonalem B
klíšťata odstraňovat velmi šetrně, je možno použít bezvroubkové pinzety nebo pinetky (pro úpravu vlasů)
viklat opatrně, pokud se klíště nepustí kůže
nikdy klíště nemačkat, nedotýkat se ho holýma rukama, pouze v gumových rukavicích
po vyjmutí klíštěte opět místo dezinfikovat
při podezření na infekci - při výskytu některého z popsaných příznaků - je nezbytné se poradit s lékařem
Žádné komentáře:
Okomentovat